Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemNextendLibrary has a deprecated constructor in /newhome/clinicma/public_html/digestive/plugins/system/nextendlibrary/nextendlibrary.php on line 13
جراحی سرطان های دستگاه گوارش جراحی شکم

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /newhome/clinicma/public_html/digestive/templates/digestive/functions.php on line 196

جراحی سرطان های دستگاه گوارش جراحی شکم

 

1

نشانه‌های سرطان گوارش را بشناسید

متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه رژیم غذایی مناسب و بهبود کیفیت زندگی دو عامل مهم در کاهش سرطان است، علائم و نشانه‌های سرطان گوارش را تشریح کرد.

با اشاره به اینکه سرطان‌های شایع دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده، صفرا و کبد است: از نشانه‌های ابتلاء به سرطان معده سوء هاضمه یا سوزش سردل، تهوع و استفراغ، نفخ شدید پس از صرف غذا، بی‌اشتهایی، ضعف و خستگی و خونریزی به صورت استفراغ خونی یا خون در مدفوع است که باید افراد نسبت به این علائم آگاهی داشته باشند.

سن بالای 50 سال، سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ یا راست روده، سابقه ابتلا به پولیپ روده بزرگ و کولیت السروز (زخم‌های متعدد در روده بزرگ) از عوامل خطر سرطان روده است.

استعمال دخانیات، نوشیدن الکل، خوردن غذاهای داغ و یا بسیار تند، استرس و فشارهای روحی روانی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله علل بروز سرطان دهان است.

همچنین، سرطان کبد، مری و کیسه صفرا از دیگر سرطان‌های دستگاه گوارش است و افراد به طور کلی در صورت مشاهده هرگونه مشکل در دستگاه گوارش و رفع آن حتما اقدامات لازم و تمهیدات درمانی و بهداشتی را انجام دهند.

لازم به ذکر است افزایش مصرف چربی، گوشت قرمز و کاهش فیبر غذایی با این بیماری بسیار مرتبط است که با رژیم غذایی مناسب و بهبود کیفیت زندگی و ورزش می‌توان به مقدار زیادی از بروز سرطان جلوگیری کرد.

از آنجا که معمولا سرطان روده بزرگ علامتی را ایجاد نمی کند، غربالگری به افراد بالای 50 سال توصیه می شود. به گفته وی، افراد بالای 50 سال بهتر است سالی یکبار آزمایش مدفوع (برای تست وجود خون) دهند. همچنین افراد مبتلا به کم خونی باید از لحاظ سرطان روده بزرگ سالانه بررسی شوند.
این متخصص گوارش با بیان اینکه هر 10 سال یکبار بعد از سن 50 سالگی باید کولونوسکوپی انجام شود،

2

جراحی سرطان‌های دستگاه گوارش

این اعمال شامل جراحی معده، لوزالمعده، روده باریک و روده بزرگ است که دچار کانسرهای دستگاه گوارش شده‌اند.

1. جراحی سرطان معده

در سال‌های اخیر، سرطان معده بسیار شیوع داشته است و امروزه به عنوان دومین سرطان شایع در دنیا شناخته می‌شود. حدود ۴۰ درصد از مواردِ سرطان معده در بخش پایین آن، ۴۰ درصد در بخش میانی، ۱۰ درصد در بخش بالایی و ۱۰ درصد به صورت ترکیبی رخ می‌دهد. درمان، با انجام جراحی و برداشتن تمام یا بخشی از معده بنا بر میزان شدت و پیشروی سرطان، صورت می‌گیرد.

2. جراحی لوزالمعده

اختلالات لوزالمعده می‌تواند در اثر ایجاد تومور و یا التهاب آن به دلیل وجود سنگ، به وجود آید که در برخی موارد انجام جراحی جهت درمان بیماری، ضروری خواهد بود. سرطان لوزالمعده به عنوان چهارمین سرطان شایع در دنیا شناخته شده است. تنها روش درمان سرطان لوزالمعده، انجام عمل جراحی است که می‌تواند همراه با شیمی درمانی و رادیو درمانی صورت گیرد. جراح با توجه به محل و اندازه تومور، میزان پیشروی سرطان و سلامت عمومی بیمار ممکن است بخشی و یا کل لوزالمعده را از بدن خارج کند.

3. جراحی روده

تمامی سرطان‌های روده، با ایجاد پولیپ‌های خوش‌خیم آغاز می‌شود که به مرور زمان به صورت سرطان بروز می‌کنند. درمان با توجه به نوع سرطان، مرحله پیشروی، سن و شرایط بیمار می‌تواند از طریق رادیو درمانی، شیمی درمانی و یا جراحی انجام شود.‌ هدف از هر یک از این روش‌های درمانی، حذف بافت سرطانی از بدن و بهبود دردهای ناشی از این بیماری است. جراحی برای برداشتن بخشی و یا تمام روده، کولکتومی نام دارد که می‌تواند با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی انجام شود. طی جراحی، ابزارهای باریک از طریق شکاف‌های کوچک وارد بدن بیمار شده و قسمتی از روده و بافت‌های مجاور آن که سرطانی شده‌اند، جدا و خارج می‌شود.