درمان و جراحی واریس و بیماری های وریدی

درمان و جراحی واریس و بیماری های وریدی

بيماريهاي وريدي

jarahi va darman varis va bimarihaye varidi1

اولين بيماري وريدي ترومبوفلبيت وريدي است كه مي تواند سطحي يا عمقي باشد. ترومبوفلبيت سطحي در اثر تزريق ناجور تيم درماني است با علائم وريد هاي سطحي قرمز،برجسته،گرم و دردناك با خطر كم و درماني شامل: كمپرس گرم الويت عضو و داروهاي ضد التهاب مانند استامينوفن است .‏

‎: DVT‎‏

لخته والتهاب وريدهاي عمقي است به ويژه وريدهاي عمقي پا . در زنان و بالغين بيشتر است . سه عامل دارد كه حتما بايد 2 تا وجود داشته باشد تا ‏DVT‏ ايجاد نشود .
1- استازوريدي: به علت عدم تحرك، چاقي هاي شكمي، فلجي، بي حركتي ، حاملگي،‏CHF‏ و هر عاملي كه موجب ركود خون در پا باشد .
2- افزايش انعقاد پذيري خون: مانند دهيدراتاسيون، اختلالات خوني و استفاده از قرصد هاي ضد حاملگي خوراكي ‏‎(OCP)‎‏ 3 آسيب ديواره رگ مانند تزريق هاي عروقي مثلا در سونوگرافي در بيماري كه واريس دارد، بيماري التهابي مانند بورگر، شكستگي و دررفتگي و هرترومايي كه باعث آسيب ديواره رگ باشد . ‏

بیماری های وریدی

تعداد زیادی رگ ظریف چند میلیمتری یا سانتیمتری وجود دارد که شبیه تار عنکبوت درست زیر سطح پوست قابل مشاهده است. ورید های عنکبوتی به ندرت باعث شکایت و مشکل می شود و در اکثر موارد فقط از نظر زیبایی آزار دهنده می شود. با این وجود، علامت هشدار دهنده ای برای وجود ورید های واریسی می باشد.

ورید واریسی

اگر دیواره ورید نازک و متورم بشود، دریچه های وریدی دیگر به درستی بسته نمی شود. حرکت خون کند شده و رگ ها خرابتر می شود که با گذشت زمان، منجر به شبکه ای از وریدهای پیچ در پیچ می شود. بدون درمان مناسب، ورید های واریسی به صورت مداوم گسترش می یابد. برخی از پی آمد های ممکن، به شرح زیر است:
التهاب ورید ها (Phlebitis)
التهاب های ورید ی، با تغییر رنگ ، تورم، گرمی بیش از حد، و درد شدید در طول ورید ها مشخص می شود.
ترومبوز
اگر جریان برگشت خون به قلب دچار نقص باشد، خطر بزرگی با تشکیل لخته (ترومبوس) در ورید ها بیمار را تهدید می کند. این لخته ها ورید را مسدود می کند و نتیجتا از برگشت جریان خون به قلب جلوگیری می کند. آسیب به سیستم وریدی، درمان ناپذیر است. اولین نشانه ها تورم قسمت های پایین تر نسبت به محل انسداد است که ممکن است با گرمی بیش از حد، درد و حس سنگینی همراه باشد. درمان توسط پزشک الزامی است زیرا می تواند منجر به حرکت لخته و رسیدن آن به ریه شود که خطر مرگ جان بیمار را تهدید می کند.

زخم پای باز

در صورت وجود واریس چون خون در ورید ها به سمت قلب با سرعت کمتر حرکت می کند، تبادل مواد غذایی بین عروق و بافتها به صورت ناقص انجام می شود. این موضوع منجر به لطماتی به سلول ها شده، و بافت ها اصطلاحاً خشک می گردد. در نتیجه می تواند منجر به زخم های حاد (زخم پا) شود. بهبود این نوع زخم های حاد با رفع عامل آن خواهد بود.

درمان مناسب برای ورید های شما چیست؟

jarahi va darman varis va bimarihaye varidi2

جوراب های فشارنده، درمان مکمل و شیوه زندگی سالم

بیماری های وریدی همیشه قابل درمان نیست. متاسفانه دریچه های وریدی معیوب و وریدهای متورم نمی تواند به شکل پیشین خود باز گردد. دو گزینه ی موجود، یکی درمان تهاجمی است که در آن ورید های معیوب اسکلروتراپی شده و یا با جراحی برداشته می شود. و دیگر ی، درمان غیر تهاجمی است.
درمان با وسیله فشارنده (درمان غیر تهاجمی)
درمان غیر تهاجمی به دنبال بهبود با استفاده از وسیله فشارنده ( جوراب یا باندهای کشی)، ورزش و دارو های مکمل است. در برخی موارد، در ابتدا استفاده از باندهای فشارنده برای کاهش تورم پاها لازم است. هم باند های فشارنده و هم جوراب های فشارنده به پا کمک می کند و از قطر ورید می کاهد که در نتیجه دریچه های وریدی می تواند بهم برسد، و از برعکس شدن جریان خون جلوگیری می کند.
جوراب های فشارنده (پزشکی) از تشکیل ورید های واریسی جدید جلوگیری می کند و بیماری وریدی موجود را تحت کنترل قرار می دهد. اگر بیماری وریدی درمان نشده باقی بماند، ممکن است به شدت بدتر و حاد شود. به همین دلیل است که پوشیدن مداوم جوراب های فشارنده در جلوگیری از زوال و پیچیده شدن بیماری، از اهمیت شایان توجهی برخوردار است.

علل ایجاد سیاهرگ‌های واریسی

وقتی که دریچه‌های درون رگ‌ها از کار کردن باز می‌ایستند سیاهرگ‌های واریسی شکل می‌گیرند. این دریچه‌های وظیفه دارند که خون را داخل رگ فقط در یک جهت و به سمت قلب هدایت کنند. وقتی که این دریچه‌ها به درستی کار نمی‌کنند خون به عقب بازگشته و باعث تورم و واریسی شدن رگ می‌شود.
سیاهرگ‌های واریسی معمولاً در قسمت پایین پا دیده می‌شوند زیرا این رگ‌های باید خون را برخلاف نیروی جاذبه و وزن بدن به سمت بالای بدن بفرستند. این عمل باعث می‌شود که این رگ‌ها به مرور زمان بیشتر در معرض آسیب قرار گیرند. وقتی که آسیب‌دیدگی رخ داد، فشار در سیاهرگ افزایش یافته و باعث تورم آن می‌شود. مشکل زمانی می‌تواند بدتر شود که علائم دردناک سیاهرگ‌های واریسی خود را نشان دهند.
برخی رگ‌های واریسی مانند طناب‌های پیچیده‌شده برجسته به نظر می‌رسند. اگر این روند ادامه یابد، رگ‌های قابل مشاهده باعث ایجاد علائم فیزیکی می‌شوند که برخی از آنها عبارتند از:
خستگی و سنگینی پا
تورم ساق و مچ پا
درد و گرفتگی پا
تغییرات و بثورات پوستی
ایجاد زخم و زخم‌های باز
باید به این نکته مهم توجه ویژه داشت که ممکن است بیماران بدون اینکه علائم سیاهرگ‌های واریسی را مشاهده کنند از علائم بالا رنج ببرند. خبر خوش این که درمان‌های مشابه برای از بین بردن رگ‌های واریسی قابل مشاهده برای بیماری‌های وریدی زمینه‌ای که از نظر مخفی هستند و باعث تأثیر مستقیم بر لذت بردن شما از زندگی دارند هم به کار می‌آید. علائم و حتی تغییرات در پوست اطراف رگ‌ها به وجود می اید.

تشخیص

سیاهرگ‌های واریسی معمولاً به راحتی در خلال معاینه جراح عروق قابل تشخیص هستند. همچنین برای تشخیص مشخصات، موقعیت و گستردگی واریس از اسکن اولتراسوند دوبلکس استفاده می‌شود. با این روش اطلاعاتی درمورد وضعیت و عمق سیاهرگ‌ها و مناسب بودن برخی روش‌های درمانی به جراح داده می‌شود.

درمان

jarahi va darman varis va bimarihaye varidi3

برای درمان واریس پا می‌توان از خدمات بهداشت ملی استفاده کرد، معیارهای درمان به منطقه زندگی شما بستگی دارد. اگر درمان صرفاً برای مقاصد زیبایی باشد شما نمی‌توانید از خدمات بهداشت ملی استفاده کنید اما بروز عوارض ناشی از ایجاد سیاهرگ‌های واریسی نظیر زخم و تغییر رنگ پوست می‌تواند شما را واجد شرایط استفاده از این خدمات کند.

درمان‌های غیرجراحی و خوددرمانی

در وهله اول سعی کنید مدت زمان طولانی روی پاهای خود نایستید، استراحت دادن به پا و انجام تمرینات متعادل ورزشی می‌تواند به شما در درمان این بیماری کمک کند. اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید کاهش وزن می‌تواند مفید باشد.
جوراب‌های مخصوص واریس می‌تواند با اصلاح جهت گردش خون به بهبود سیاهرگ‌های واریسی کمک کند. البته در صورتی که شما در خونرسانی به پاها دچار مشکلاتی هستید (بیماری‌های عروق محیطی) نباید از این جوراب‌ها استفاده کنید. شما باید حتماً ابتدا توسط یک مشاور عروقی ارزیابی شده و در صورت نیاز از جوراب‌های مخصوص واریس که متناسب با بیماری شما است استفاده کنید. در بسیاری از بیماران این روش درمانی بلندمدت به کار برده می‌شود زیرا آنها تمایل یا امکان انجام عمل جراحی واریس را ندارند و یا در سیاهرگ‌های عمقی و سطحی خود مشکل دارند.

ابلیشن اندوترمال

بسیاری از سیاهرگ‌های واریسی را می‌توان با این روش تحت بیهوشی موضعی درمان کرد و این به آن معنا است که بیمار می‌تواند نیم ساعت تا یک ساعت پس از عمل کلینیک را ترک کند.
ابلیشن اندوترمال یا به وسیله امواج حراراتی یک هیتر (ابلیشن رادیو فرکانسی) یا ارسال امواج لیزری (EVLT) به سیاهرگ مبتلا تحت هدایت اولتراسوند انجام می‌شود. رشته‌ها در موقعیت صحیح در سیاهرگ هدایت می‌شود و سپس محلول بی‌حسی موضعی روی پا کنار سیاهرگ مبتلا استعمال می‌شود. این محلول علاوه بر بی‌حس کردن موضعی ناحیه تحت درمان، بافت‌های اطراف را در برابر حرارت ایجاد شده محافظت می‌کند. پس از انجام این کار، جراح رشته‌ها را فعال کرده و سیاهرگ را از داخل گرم می‌کند. این باعث می‌شود که دیواره رگ‌ها به هم چسبیده و اجازه ندهد که جریان خون در جهت اشتباه حرکت کند.
استفاده از روش ابلیشن رادیوفرکانسی روش ارجحی است. تحقیقات انجام شده و همچنین بیماران، درد و کبودی خفیفی را در ابلیشن رادیوفرکانسی گزارش کرده‌اند و میزان این درد و کبودی را کمتر از زمانی که از روش لیزری EVLT استفاده شده است برآورد کرده‌اند. نرخ موفقیت در هر دو روش تقریباً یکسان است.

عمل جراحی (انسداد و قطع عروق)

قبل از انجام عمل جراحی، جراح با شما در مورد فرایند جراحی صحبت کرده و از شما می‌خواهد تا رضایت نامه انجام عمل را امضا کنید.
انجام عمل جراحی برای درمان سیاهرگ‌های واریسی پا را یک فرایند یک روزه در نظر بگیرید اما اگر هر دو پای خود را عمل کردید باید یک شب هم در بیمارستان بستری شوید. عمل جراحی درمان سیاهرگ‌های واریسی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و این به آن معنا است که شما در کل زمان عمل به خواب عمیقی فرو می‌روید.
جراح برای دسترسی به سیاهرگ واریسی یک شکاف در کشاله ران و پشت زانوی شما ایجاد می‌کند. سپس سیاهرگ مبتلا به واریس را در قسمت بالایی پا مسدود کرده تا جریان خون نتواند از آن عبور کند. سپس جراح از طریق شکاف پشت زانو یک سیم نازک وارد سیاهرگ واریسی می‌کند.
مهم‌ترین دلیل برای انجام عمل جراحی رگ‌های واریسی نامناسب بودن سیاهرگ مبتلا برای انجام درمان به روش لیزر اندوونئوس است.