هپاتیت ناشی از کبد چرب

هپاتیت ناشی از کبد چرب

هپاتیت ناشی از کبد چرب


كبد چرب به‌عنوان يكي از مشکلات و بيماري‌های بسیار رایج به شمار مي‌آيد كه در اثر رسوب و تجمع بيش از حد چربي در بافت كبد ايجاد مي‌شود، در نتيجه، اختلالاتي در فعاليت طبيعي كبد به وجود مي‌آورد كه سبب نارسايي كبدي و عوارض ديگري مي‌گردد. كبد چرب به دنبال كم‌تحركي، افزايش وزن و استفاده از غذاهاي پركالري و كم‌ فيبر ايجاد مي‌شود.
شایع ترین علت بروز سیروز ناشی از هپاتیت b است در کبدهای چرب سیروز حدود 30تا40سال طول می کشد تا بروز کند. بنابراین در اشخاص بالای 40سال این بیماری بیشتر دیده می شود حال آن که هپاتیت خود ایمنی که در جوانان بیشتر شایع است ممکن است در سنین 20تا25سالگی منجربه سیروز شود.

كبد چرب چه عوارضی به دنبال دارد

باید بدانید كبد شخصی كه به این عارضه مبتلا می‌شود در برابر رسوب چربی از خود واكنش نشان می‌دهد كه در درازمدت سبب آسیب كبد می‌شود. ابتلا به هپاتیت یكی از عوارض ناشی از پیشرفت كبد چرب میباشد كه در نهایت به سیروز كبدی تبدیل می‌شود. هپاتیت ناشی از چربی می‌تواند سبب تخریب سلول‌های كبد شود و عوارض جدی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت.

درمان این بیماری

اگر كبد چرب در مراحل نخست تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان میباشد. كاهش وزن، فعالیت فیزیكی و ورزش، استفاده از رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده از غذاهای چرب و پركالری از روش‌هایی هستند كه در جلوگیری از پیشرفت این بیماری كمك می‌كنند.
از آنجایی كه این بیماری در مراحل اولیه قابل برگشت میباشد بنابراین داشتن الگوی غذایی سالم، ورزش و رسیدن به وزنی متعادل و به طور كلی تغییر شیوه زندگی را پیشنهاد می‌كنیم. توجه داشته باشید اگر كبد چرب به سیروز تبدیل شود بافت كبد تخریب می‌شود. در این صورت كار درمان هم سخت‌تر انجام می‌شود.

هپاتیت

بر خلاف باور عموم که تصور می کنند هپاتیت B و C عفونت های خونی اند که فقط از طریق تزریق داخل رگی انتقال می یابند، باید بدانید که هپاتیت در لغت به معنی التهاب کبد است و هپاتیت B یک بیماری کبدی است که بسیار مسری تر از ایدز می باشد. فراموش نکنید ابتلا به هپاتیت ها و مخصوصا هپاتیت ب خطر ابتلا به کبد چرب را افزایش خواهد.
هپاتیت به مفهوم التهاب در پارانشیم کبد از عواملی که ایجاد هپاتیت می کنند می توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم چنین ویروس اشاره نمود.
عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدیبروز می کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی های گوارشی و ... است.
ابتلا به سیروز کبدی به معنی پایان زندگی نیست حال آن که اگر این بیماری در مراحل اولیه خوب کنترل شود فرد مبتلا با همان کبد می تواند تا 50 سال بعد هم زندگی کند.
در صورتی که بتوان علت بروز سیروز را بادرمان متوقف کرد (برای نمونه سیروز ناشی از هپاتیت بی) سیروز از آنچه که هست پیشرفته تر نخواهد شد و کنترل می شود.
حال در مرحله ای که سیروز پیشرفته موجب آب آوردن شکم- استفراغ همراه با خون- واریسی شدن مری که منجر به خونریزی شود- مختل شدن سطح هوشیاری و گاهی اوقات کما شود دیگر درمان دارویی پاسخگو نخواهد بود و باید پیوند کبد انجام شود.
خوشبتانه "هپاتیت بی" که شایع ترین علت بروز سیروز است با واکسیناسیون رو به کاهش است ضمن این که آنچه در حال افزایش است سیروز ناشی از" کبد چرب" است.